| Pen characteristics | |
|---|---|
| Type: | fountain pen |
| Color: | green, red, white, black |
| Material: | acrylic resin |
| Finish: | alloy steel |
| Feather: | steel |
| Pen thickness: | M (medium) – average |
| Mechanism: | removable cap on the thread |
| Consumables: | cartridges, ink |
| Refilling system: | cartridge converter |
| Weight, g: | 30 |
| Diameter, mm: | 17 |
| Length, mm: | 142 |
| Equipment: | pen with converter, two black ink cartridges, gift box |
| Country of origin: | Italy |
| Manufacturer code: | ISE2R3AR |
- You cannot add that amount to the cart — we have 1 in stock and you already have 1 in your cart. View cart
Montegrappa ISE2R3AR ELMO 02 Asiago Fountain Pen Medium Nib
₨100,000.00
The Elmo 02 collection was created to expand the range of regular Montegrappa writing instruments.
Like the popular Elmo 01 collection, it is distinguished by attention to detail and the highest level of design elaboration.
Once again, the Montegrappa archive from the beginning of the last century became a source of inspiration for the design of the collection.
The vintage conical silhouette of the body is complemented by a wide conical top on the cap.
The barrel and cap are made from acrylic resin and come in two unique colour options as an alternative to the standard black.
The Sorapis model adds cobalt blue acrylic to a white and black base, while the Asiago focuses on red and olive tones.
The textures generated when mixing are random, making each pen completely unique.
The feathers are made of alloy steel.
The cap clip is made in a 1920’s style from fluted brass.
The Elmo 02 collection is available in fountain pen, rollerball and ballpoint pen versions.
Fountain pens are equipped with a 6 mm alloy steel nib with a cartridge and converter.
Availability: Only 1 left in stock
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 12 × 12 cm |
| Pen characteristics | |
|---|---|
| Type: | fountain pen |
| Color: | green, red, white, black |
| Material: | acrylic resin |
| Finish: | alloy steel |
| Feather: | steel |
| Pen thickness: | M (medium) – average |
| Mechanism: | removable cap on the thread |
| Consumables: | cartridges, ink |
| Refilling system: | cartridge converter |
| Weight, g: | 30 |
| Diameter, mm: | 17 |
| Length, mm: | 142 |
| Equipment: | pen with converter, two black ink cartridges, gift box |
| Country of origin: | Italy |
| Manufacturer code: | ISE2R3AR |
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 12 × 12 cm |
Related products
-
Buy Now
Sheaffer VFM 9405 Matte Black Fountain Pen
Sheaffer VFM -Vibrant, Fun and Modern range hits the spot with everyone, making it The Gift That Matters. Its rounded profile fits snugly into the hand, providing a comfortable writing experience. The Sheaffer VFM offers a convenient push-button mechanism to retract its point which is easily operated with one hand. Aimed at those who enjoy a fast-paced lifestyle, Sheaffer VFM carries the globally recognized Sheaffer White Dot symbol of writing excellence and quality and prestige.
₨5,700.00 -
Buy Now
Sheaffer VFM 9400 Strobe Silver Ballpoint Pen
SKU: 9400 BP Categories: BRANDS, Ball Point Pens, Sheaffer, WRITING INSTRUMENTS₨4,800.00 -
Buy Now
Cross Apogee Brushed Chrome Ballpen Item# AT0122-18
A sophisticated pen that combines classic lines with a contemporary feel Apogee reaches the pinnacle of elegance while delivering the ultimate in writing perfection. Its striking featherlike spring-loaded clip flares slightly at its base surely a nod to the art of writing with a quill. The Cross classic frustro conical top with an engraved line adorns the top of the pen and is mirrored exquisitely at the point pure elegance. A sense of symmetry and balance is achieved by the wide satin-finish chrome band engraved with CROSS EST 1846 which defines the middle of the pen.
SKU: AT0122-18 Categories: BRANDS, Apogee, Ball Point Pens, Cross, WRITING INSTRUMENTS₨8,000.00 -
BRANDSBuy Now
Cross ATX Brushed Chrome w/ Etched Diamond Pattern Ballpen Item# 882-43
₨26,500.00 Add to cart -
BRANDSBuy Now
Cross Townsend 10 Carat Gold Filled/Rolled Gold with 23 Carat Gold Plated Appointments Selectip Rolling Ball Pen Item# 705
₨95,000.00 Add to cart -
Buy Now
Sheaffer VFM 9400 Strobe Silver Fountain Pen
Sheaffer VFM -Vibrant, Fun and Modern range hits the spot with everyone, making it The Gift That Matters.Its rounded profile fits snugly into the hand, providing a comfortable writing experience. The Sheaffer VFM offers a convenient push-button mechanism to retract its point which is easily operated with one hand. Aimed at those who enjoy a fast-paced lifestyle, Sheaffer VFM carries the globally recognized Sheaffer White Dot symbol of writing excellence and quality and prestige.
SKU: 9400 FP Categories: BRANDS, Fountain Pens, Sheaffer₨5,700.00 -
BRANDSBuy Now
Cross ATX Brushed Black PVD w/ Etched Diamond Pattern Fountain Pen w Stainless / Black Item# 886-41
₨39,000.00 Add to cart -
Buy Now
Sheaffer VFM 9401 Neon Blue Fountain Pen
SKU: 9401 FP Categories: BRANDS, Fountain Pens, Sheaffer, WRITING INSTRUMENTS₨5,700.00 -
Buy Now
Cross Trackr Black Lacquer Ballpoint Pen Item# AT0702-105
SKU: AT0702-105 Categories: BRANDS, Ball Point Pens, Cross, Cross TrackR, WRITING INSTRUMENTS₨9,500.00 -
Buy Now
Cross Townsend Lustrous Chrome Ballpoint Pen Item# 532
SKU: 532 Categories: BRANDS, Ball Point Pens, Cross, Townsend, WRITING INSTRUMENTS₨20,000.00






