| Pen characteristics | |
|---|---|
| Type: | fountain pen |
| Color: | light green, gold |
| Material: | acrylic resin |
| Finish: | gilding |
| Feather: | steel |
| Pen thickness: | B (broad) – bold |
| Mechanism: | removable cap on the thread |
| Consumables: | cartridges, ink |
| Weight, g: | 32 |
| Diameter, mm: | 14 |
| Length, mm: | 143 |
| Additionally: | metal inserts are made of a special bronze alloy |
| Equipment: | pen with removable piston converter, 2 black cartridges, gift box |
| Country of origin: | Italy |
| Manufacturer’s warranty: | 12 months |
| Manufacturer code: | ISZEZ5IY_G7 |
Montegrappa ISZEZ5IY_G7 Zero Zodiac Gemini (Gemini) Yellow Gold IP Steel Fountain Pen Broad Nib
₨180,000.00
Each fountain pen in the Zero Zodiac series is a unique combination of symbolism and style. Strands of colored resin representing the traits of each zodiac sign are artfully blended into vibrant textures by Montegrappa. A contemporary solid metal emblem expresses a cosmic personality, protected by sapphire crystal. Find your perfect match.
GEMINI (May 21 – June 20) – Nature’s Wonder !
Gemini’s lively, adaptable style echoes the chromatic colors of nature. Designed to arouse curiosity and wonder, Montegrappa’s batch-mixed resin artistically creates bursts of starry yellow between flowing strands of leaves and lime green. A luxurious yellow-gold steel finish provides harmony and duality with mirror-polished and matte surfaces – crisp contrasts that underline the prestige of ZERO.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 12 × 12 cm |
| Pen characteristics | |
|---|---|
| Type: | fountain pen |
| Color: | light green, gold |
| Material: | acrylic resin |
| Finish: | gilding |
| Feather: | steel |
| Pen thickness: | B (broad) – bold |
| Mechanism: | removable cap on the thread |
| Consumables: | cartridges, ink |
| Weight, g: | 32 |
| Diameter, mm: | 14 |
| Length, mm: | 143 |
| Additionally: | metal inserts are made of a special bronze alloy |
| Equipment: | pen with removable piston converter, 2 black cartridges, gift box |
| Country of origin: | Italy |
| Manufacturer’s warranty: | 12 months |
| Manufacturer code: | ISZEZ5IY_G7 |
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 12 × 12 cm |
Related products
-
BRANDSBuy Now
Cross ATX Brushed Rose Gold PVD w/ Etched Diamond Pattern Fountain Pen w Stainless / Rose Gold Nib Item# 886-42
₨39,000.00 Add to cartCross ATX Brushed Rose Gold PVD w/ Etched Diamond Pattern Fountain Pen w Stainless / Rose Gold Nib Item# 886-42
Cross brings modern industrial design trends to the fore in this chic, urban ATX redesign, with sweeping symmetry that’s a pleasure to hold. The wider girth is offset by elegantly tapered ends, helping to create just the right feel when pen hits paper.
It has a brushed rose-gold tone finish with a machine-turned, diamond-pattern engraving and polished black PVD appointments, filled with a specially formulated ink which flows flawlessly and dries quickly.
₨39,000.00 -
Buy Now
Cross Tech4 Lustrous Chrome Multi-function Pen (AT0610-3)
SKU: AT0610-3 Categories: BRANDS, Ball Point Pens, Cross, Multi-Function Pens, Tech 4, WRITING INSTRUMENTS Brand: Cross₨8,500.00 -
Buy Now
Cross Townsend Lustrous Chrome Ballpoint Pen Item# 532
SKU: 532 Categories: BRANDS, Ball Point Pens, Cross, Townsend, WRITING INSTRUMENTS₨20,000.00 -
BRANDSBuy Now
Cross ATX Brushed Chrome w/ Etched Diamond Pattern Ballpen Item# 882-43
₨26,500.00 Add to cart -
BRANDSBuy Now
Cross ATX Brushed Rose Gold PVD w/ Etched Diamond Pattern Ballpen Item# 882-42
₨26,500.00 Add to cart -
BRANDSBuy Now
Cross Townsend 10 Karat Gold Filled/Rolled Gold Fountain Pen with 18 Karat Gold Nib Item# 706
₨160,000.00 Add to cartCross Townsend 10 Karat Gold Filled/Rolled Gold Fountain Pen with 18 Karat Gold Nib Item# 706
SKU: 706 Categories: BRANDS, Cross, Fountain Pens, Townsend, WRITING INSTRUMENTS₨160,000.00 -
Buy Now
Cross Townsend Lustrous Chrome Selectip Rolling Ball Pen Item# 535
SKU: 535 Categories: BRANDS, Cross, Roller Ball Pens, Townsend, WRITING INSTRUMENTS₨46,000.00 -
Buy Now
Cross Trackr Black Lacquer Ballpoint Pen Item# AT0702-105
SKU: AT0702-105 Categories: BRANDS, Ball Point Pens, Cross, Cross TrackR, WRITING INSTRUMENTS₨9,500.00 -
BRANDSBuy Now
Cross ATX Brushed Chrome w/ Etched Diamond Pattern Fountain Pen w Stainless / Rhodium Item# 886-43
₨39,000.00 Add to cartCross ATX Brushed Chrome w/ Etched Diamond Pattern Fountain Pen w Stainless / Rhodium Item# 886-43
Write In Style!
This pen is what we call a perfect example of modernization. This pen is carefully created under extremely strict tests to ensure writers don’t lack in writing style. You can gift this item to your loved ones as it’s super good looking and reliable. This pen gives you a comfortable smooth writing experience ensuring you a style writing. It comes in a beautiful box. You can avail this pen at the best price.
₨39,000.00 -
Buy Now
Sheaffer VFM 9401 Neon Blue Fountain Pen
SKU: 9401 FP Categories: BRANDS, Fountain Pens, Sheaffer, WRITING INSTRUMENTS₨5,700.00









