| Pen characteristics | |
|---|---|
| Type: | fountain pen |
| Color: | gray, blue, orange, white, black |
| Material: | acrylic resin |
| Finish: | alloy steel |
| Feather: | steel |
| Pen thickness: | M (medium) – average |
| Mechanism: | removable cap on the thread |
| Consumables: | cartridges, ink |
| Refilling system: | cartridge converter |
| Weight, g: | 30 |
| Diameter, mm: | 17 |
| Length, mm: | 142 |
| Equipment: | pen with converter, two black ink cartridges, gift box |
| Country of origin: | Italy |
| Manufacturer code: | ISE2R3AR_1 |
Montegrappa ISE2R3AR_1 ELMO 02 Croda Rossa Fountain Pen Medium Nib
₨100,000.00
Honest character and good looks were the hallmarks of many of the early Elmo pens used in offices and classrooms across Italy in the 1920s. Here, an archive design by factory co-founder Heinrich “Elmo” Helm presents a silhouette that minimizes the use of metal components without sacrificing ornamentation. The graceful brass clip evokes the timelessness of the great design.
Availability: Only 1 left in stock
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 12 × 12 cm |
| Pen characteristics | |
|---|---|
| Type: | fountain pen |
| Color: | gray, blue, orange, white, black |
| Material: | acrylic resin |
| Finish: | alloy steel |
| Feather: | steel |
| Pen thickness: | M (medium) – average |
| Mechanism: | removable cap on the thread |
| Consumables: | cartridges, ink |
| Refilling system: | cartridge converter |
| Weight, g: | 30 |
| Diameter, mm: | 17 |
| Length, mm: | 142 |
| Equipment: | pen with converter, two black ink cartridges, gift box |
| Country of origin: | Italy |
| Manufacturer code: | ISE2R3AR_1 |
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 12 × 12 cm |
Related products
-
Buy Now
Cross Tech4 Lustrous Chrome Multi-function Pen (AT0610-3)
SKU: AT0610-3 Categories: BRANDS, Ball Point Pens, Cross, Multi-Function Pens, Tech 4, WRITING INSTRUMENTS Brand: Cross₨8,500.00 -
BRANDSBuy Now
Cross ATX Brushed Chrome w/ Etched Diamond Pattern Fountain Pen w Stainless / Rhodium Item# 886-43
₨39,000.00 Add to cartCross ATX Brushed Chrome w/ Etched Diamond Pattern Fountain Pen w Stainless / Rhodium Item# 886-43
Write In Style!
This pen is what we call a perfect example of modernization. This pen is carefully created under extremely strict tests to ensure writers don’t lack in writing style. You can gift this item to your loved ones as it’s super good looking and reliable. This pen gives you a comfortable smooth writing experience ensuring you a style writing. It comes in a beautiful box. You can avail this pen at the best price.
₨39,000.00 -
BRANDSBuy Now
Cross ATX Brushed Rose Gold PVD w/ Etched Diamond Pattern Ballpen Item# 882-42
₨26,500.00 Add to cart -
Buy Now
Sheaffer VFM 9400 Strobe Silver Ballpoint Pen
SKU: 9400 BP Categories: BRANDS, Ball Point Pens, Sheaffer, WRITING INSTRUMENTS₨4,800.00 -
BRANDSBuy Now
Cross ATX Brushed Rose Gold PVD w/ Etched Diamond Pattern Fountain Pen w Stainless / Rose Gold Nib Item# 886-42
₨39,000.00 Add to cartCross ATX Brushed Rose Gold PVD w/ Etched Diamond Pattern Fountain Pen w Stainless / Rose Gold Nib Item# 886-42
Cross brings modern industrial design trends to the fore in this chic, urban ATX redesign, with sweeping symmetry that’s a pleasure to hold. The wider girth is offset by elegantly tapered ends, helping to create just the right feel when pen hits paper.
It has a brushed rose-gold tone finish with a machine-turned, diamond-pattern engraving and polished black PVD appointments, filled with a specially formulated ink which flows flawlessly and dries quickly.
₨39,000.00 -
Buy Now
Sheaffer VFM 9403 Excessive Red Ballpoint Pen
Sheaffer VFM Vibrant, Fun and Modern range hits the spot with everyone, making it The Gift That Matters. Its rounded profile fits snugly into the hand, providing a comfortable writing experience. The Sheaffer VFM offers a convenient push-button mechanism to retract its point which is easily operated with one hand. Aimed at those who enjoy a fast-paced lifestyle, Sheaffer VFM carries the globally recognized Sheaffer White Dot symbol of writing excellence and quality and prestige.Package Includes: One 9403 Excessive Red Ballpoint Pen
₨4,800.00 -
Buy Now
Cross Trackr Black Lacquer Ballpoint Pen Item# AT0702-105
SKU: AT0702-105 Categories: BRANDS, Ball Point Pens, Cross, Cross TrackR, WRITING INSTRUMENTS₨9,500.00 -
Buy Now
Sheaffer VFM 9401 Neon Blue Fountain Pen
SKU: 9401 FP Categories: BRANDS, Fountain Pens, Sheaffer, WRITING INSTRUMENTS₨5,700.00 -
Buy Now
Cross Tech3+ 23KT Gold Plate Multifunction Pen (AT0090-12)
- 23Kt Gold Plate finish with the classic Cross incised line-patterned engraving and 23K gold-plated appointments
- Multifunction pen includes a black ballpoint, red ballpoint, Pencil, hidden eraser, and touchscreen Stylus
- Twist technology makes cycling through your options Easy and intuitive
- Includes one black medium ballpoint refill (#8518-4) in pen, one red medium ballpoint refill (#8518-5), three 5mm Pencil leads (#8710) and one Pencil eraser (#8753)
- Presented in a gift box
SKU: AT0090-12 Categories: BRANDS, Ball Point Pens, Cross, Multi-Function Pens, Tech 3, WRITING INSTRUMENTS Brand: Cross₨39,500.00 -
BRANDSBuy Now
Cross ATX Brushed Black PVD w/ Etched Diamond Pattern Fountain Pen w Stainless / Black Item# 886-41
₨39,000.00 Add to cart








