| Pen characteristics | |
|---|---|
| Type: | fountain pen |
| Color: | orange, gold |
| Material: | acrylic resin |
| Finish: | gilding |
| Feather: | steel |
| Pen thickness: | M (medium) – average |
| Mechanism: | removable cap on the thread |
| Consumables: | Replacement cartridges, ink |
| Weight, g: | 32 |
| Diameter, mm: | 14 |
| Length, mm: | 143 |
| Additionally: | metal inserts are made of a special bronze alloy |
| Equipment: | pen with removable piston converter, 2 black cartridges, gift box |
| Country of origin: | Italy |
| Manufacturer code: | Â ISZEZ3IY_O2 |
Montegrappa ISZEZ3IY_O2 Zero Zodiac Leo Yellow Gold IP Steel Fountain Pen Medium Nib
₨180,000.00
Each fountain pen in the Zero Zodiac series is a unique combination of symbolism and style. Threads of colored resin representing the traits of each zodiac sign are artfully blended into vibrant textures by Montegrappa. A contemporary solid metal emblem expresses a cosmic personality, protected by sapphire crystal. Find your perfect match.
LEO (July 23 – August 22) –  In Search of Attention !
Brimming with creativity and confidence, Leo’s only fear is that they will somehow go unnoticed. Bold, iridescent colors reduce this risk, embodying the irrepressible ambition of those born under the sign of Leo. A passion for shiny, new things finds an instant connection with the modern elegance of ZERO. Muscular yellow-gold fittings flatter the ego, awakening the instincts to lead from the front.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 12 × 12 cm |
| Pen characteristics | |
|---|---|
| Type: | fountain pen |
| Color: | orange, gold |
| Material: | acrylic resin |
| Finish: | gilding |
| Feather: | steel |
| Pen thickness: | M (medium) – average |
| Mechanism: | removable cap on the thread |
| Consumables: | Replacement cartridges, ink |
| Weight, g: | 32 |
| Diameter, mm: | 14 |
| Length, mm: | 143 |
| Additionally: | metal inserts are made of a special bronze alloy |
| Equipment: | pen with removable piston converter, 2 black cartridges, gift box |
| Country of origin: | Italy |
| Manufacturer code: | Â ISZEZ3IY_O2 |
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 12 × 12 cm |
Related products
-
Buy Now
Cross Townsend Lustrous Chrome Ballpoint Pen Item# 532
SKU: 532 Categories: Ball Point Pens, BRANDS, Cross, Townsend, WRITING INSTRUMENTS₨20,000.00 -
BRANDSBuy Now
Cross Townsend 10 Karat Gold Filled/Rolled Gold Fountain Pen with 18 Karat Gold Nib Item# 706
₨160,000.00 Add to cartCross Townsend 10 Karat Gold Filled/Rolled Gold Fountain Pen with 18 Karat Gold Nib Item# 706
SKU: 706 Categories: BRANDS, Cross, Fountain Pens, Townsend, WRITING INSTRUMENTS₨160,000.00 -
BRANDSBuy Now
Cross Townsend Lustrous Chrome Fountain Pen with Stainless Steel Nib Item# 536
₨51,000.00 Add to cartCross Townsend Lustrous Chrome Fountain Pen with Stainless Steel Nib Item# 536
Pen Finish:Â Bright chrome finish wrapped around uncompromising craftsmanship
Highly polished chrome incised with a subtle line pattern
Chrome-plated appointmentsPen Technology:Â Hand-finished stainless steel nib
Click-off cap
Specially formulated ink flows flawlessly and dries quicklySKU: 536 Categories: BRANDS, Cross, Fountain Pens, Townsend, WRITING INSTRUMENTS₨51,000.00 -
Buy Now
Cross Tech3+ 23KT Gold Plate Multifunction Pen (AT0090-12)
- 23Kt Gold Plate finish with the classic Cross incised line-patterned engraving and 23K gold-plated appointments
- Multifunction pen includes a black ballpoint, red ballpoint, Pencil, hidden eraser, and touchscreen Stylus
- Twist technology makes cycling through your options Easy and intuitive
- Includes one black medium ballpoint refill (#8518-4) in pen, one red medium ballpoint refill (#8518-5), three 5mm Pencil leads (#8710) and one Pencil eraser (#8753)
- Presented in a gift box
SKU: AT0090-12 Categories: Ball Point Pens, BRANDS, Cross, Multi-Function Pens, Tech 3, WRITING INSTRUMENTS Brand: Cross₨39,500.00 -
BRANDSBuy Now
Sheaffer Legacy Collection: 9031 Heritage Brushed Gold Trim 22K Ball Point Pen
₨21,000.00 Add to cartSheaffer Legacy Collection: 9031 Heritage Brushed Gold Trim 22K Ball Point Pen
- Sheaffer Legacy Ballpoint
- Brushed Gold Plated Cap & Barrel
- Classic Styling and wide Profile
- Limited Edition
SKU: 9031 BP Categories: BRANDS, Ball Point Pens, Legacy, Sheaffer₨21,000.00 -
BRANDSBuy Now
Cross ATX Brushed Black PVD w/ Etched Diamond Pattern Ballpen Item# 882-41
₨26,500.00 Add to cart -
Buy Now
Sheaffer VFM 9400 Strobe Silver Fountain Pen
Sheaffer VFM -Vibrant, Fun and Modern range hits the spot with everyone, making it The Gift That Matters.Its rounded profile fits snugly into the hand, providing a comfortable writing experience. The Sheaffer VFM offers a convenient push-button mechanism to retract its point which is easily operated with one hand. Aimed at those who enjoy a fast-paced lifestyle, Sheaffer VFM carries the globally recognized Sheaffer White Dot symbol of writing excellence and quality and prestige.
SKU: 9400 FP Categories: BRANDS, Fountain Pens, Sheaffer₨5,700.00 -
BRANDSBuy Now
Cross ATX Brushed Black PVD w/ Etched Diamond Pattern Fountain Pen w Stainless / Black Item# 886-41
₨39,000.00 Add to cart - Buy Now
-
BRANDSBuy Now
Cross ATX Brushed Rose Gold PVD w/ Etched Diamond Pattern Ballpen Item# 882-42
₨26,500.00 Add to cart









